2014 National Open – 6th July

1st 2nd 3d
CONTINOUS SPARRING (MENS)
BLACK BELT
Heavy VETS Andy Betts (GTI Offley) Scott Caswell (British Armed Forces) Colin Sayer (British Armed Forces)
Heavy Ben Halpin (British Armed Forces) Arron Rose (Gassors TKD) Michael Turner (TATU TKD)
Middle Joseph Cockburn (GTI Hinkley) Ben Amigoni (GTI Cheltenham) Robert Bolt (UTI Wales)
Light Sekhar Kumar (Bytomic) Jack Kennefick (Castle Vale TKD) Ryan Appleby (White Tigers NITA)
RED/BLUE BELT
Heavy VETS Frank Wall (GTI Swindon) Toni Bennett (GTI Bridgnorth A) Chico Montana (UTI Wales)
Heavy Dean Lewis (GTI Bridgnorth) Justyn Heath (GTI Cambourne) Joe Draper (Dartford TKD)
Iwan Williams (UTI Wales)
Middle Robert Hall (GTI Bridgnorth) Gunwant Rathour (UTI Wales) Lee Jones (Bytomic)
John Garcia (GTI Truro)
Light Anthony Berry (Castle Vale TKD) Liam Estrela (GTI N London) Owen Carter (Gassors TKD)
Andy Harris (GTI Swindon)
POINTS SPARRING (MEN)
BLACK BELT
Heavy Ben Halpin (British Armed Forces) Wayne Waldron (Page Family Hereford ) Chris Dorenski (Huddersfield TKD)
Middle Joseph Cockburn (GTI Hinkley) Ben Amigoni (GTI Cheltenham) Robert Bolt (UTI Wales)
Light Sekhar Kumar (Bytomic) Ryan Appleby (White Tigers NITA) Jack Kennefick (Castle Vale TKD)
GREEN BELT
Heavy Luke Butler (Stapleford TKD) Paul Golder (GTI Swindon) Craig Radford (Gassors TKD)
Middle Kieran Hasting (GTI Wells) Ben Cadd (TATU TKD) Jason Davis (Page Family Hereford)
YELLOW BELT
Heavy Lewis Reid (North West Spirit TKD) Leonard Javelsky (Hereford Kickboxing) Jon Halling (White Tigers NITA)
Grant Jennings (NW Spirit – Whiston)
Middle Steve H-Lamb (British Armed Forces) Connor Heed (British Armed Forces) Neelesh Nobeen (GTI N London)
Light Colin Faires (British Armed Forces) Lee Nunn (British Armed Forces) Alex Lilley (Dartford TKD)
Clive Hunter (British Armed Forces)
CONTINOUS SPARRING (LADIES)
BLACK BELT
Middle Stef Davies (NW Spirit – Halewood) Ellie Morris (Hereford Kickboxing) Lucy Sanders (NW Spirit – Halewood)
Light Keita Enfield (Cadoxton TKD) Anita Sheppard (Cadoxton TKD) Kirsten Tyers (Heart of England)
BLUE/RED BELT
Middle Harriet Barnes (GTI Offley) Samantha Foster (NW Spirit – Halewood) Jade Peters (GTI Andover)
Light Natasha Zafar (Huddersfield TKD) Chloe Bevan (Dartford TKD) Emma Parsons (Taekwondo Wales)
POINTS SPARRING (LADIES)
BLACK BELT
Middle Lucy Sanders (NW Spirit – Halewood) Ellie Morris (Hereford Kickboxing) Stef Davies (NW Spirit – Halewood)
Light Keita Enfield (Cadoxton TKD) Jasmine Wahid (NW Spirit – Halewood) Anita Sheppard (Cadoxton TKD)
YELLOW
Heavy Rachel Webb (GTI Crewe) Julienne Brennan (Heart of England) Rebbecca Harding (TATU TKD)
Light Coral W-Mckie (British Armed Forces) Gemma Nicholson (Hereford Kickboxing) Michelle Austin (NW Spirit – Whiston)
CONTINOUS SPARRING (BOYS)
BLACK BELT
Heavy Oliver Charles (GTI N London) Harry Innes (UTI Wales) Matthew Bennett (Cadoxton TKD)
Light Heavy Bradley Halford (Cadoxton TKD) Ben Jantz (UTI Wales) Jake Viner (Castle Vale TKD)
Connor Smith (Margate MWTA)
Middle Tomos Sharwood (Gassors TKD) Bradley Rushton (Droitwich TKD) Pierce Thompson (Heart of England)
Luke Richardson (GTI Bridgnorth B)
RED BELT
Middle Max Whiteley (Chesham TKD) Cian Allen (Cadoxton TKD) Harley James (UTI Wales)
Light Callum Edwards (NW Spirit – Halewood) Philip Zhu (NW Spirit – Halewood) Jake Rendle (Gassors TKD)
Cody Jacobsen (Cadoxton TKD)
BLUE/RED BELT
Light Heavy Bahwen Ahmed (GBTF) Dylan Biddle (???) Anish Rai (Farnham Sch of TKD)
Ryan Lodder (Bytomic)
Heavy Nathan Needham (GTI N London) Jamie Yung (???) Ashwin Ral (Castle Vale TKD)
Aiden Poysden (TATU TKD)
Peewee Joe Southern (NW Spirit – Halewood) Kieron Roberts (Heart of England) Matthew Zhu (NW Spirit – Halewood)
Logan Hegarty (Gassors TKD)
BLUE BELT
Middle Safee Hussain (GTI Manor Park) Archie Riley (Farnham Sch of TKD) Connor Murphy (NW Spirit – Halewood)
Emilio Thacker (Gassors TKD)
Light Malachi Staveley (GTI Manor Park) George Williams (Gassors TKD) Joel Wells (Cadoxton TKD)
Jack Davies (Page Family Hereford)
POINTS SPARRING (BOYS)
BLACK BELT
Heavy Oliver Charles (GTI N London) Harry Innes (UTI Wales) Patrick Osborne (GTI Wells)
Light Heavy Bradley Halford (Cadoxton TKD) Connor Smith (Margate MWTA) Jordan Ordidge (GTI Crewe)
Ben Jantz (UTI Wales)
Middle Tomos Sharwood (Gassors TKD) Luke Richardson (GTI Bridgnorth) Pierce Thompson (Heart of England)
Bradley Rushton (Droitwich TKD)
GREEN BELT
Heavy David Neville (Dartford TKD) Jose Domingues (GTI N London)
Light heavy Alex Cole (White Tigers NITA) Conor Law (GTI Swindon) Matiss Jekalis (???)
Chayton Worrell (Gassors TKD)
Middle Jacob Bache (Castle Vale TKD) Conner Shaw (Dartford TKD) Louis Williams (Taekwondo Wales)
Ben Courtenay (GTI Doulting)
Light Kian Luton (Gassors TKD) Ethan Jarvis (Hereford Kickboxing) Jack Burgess (GTI Doulting)
Abdulhakeem Juma (GTI Manor Park)
YELLOW GREEN BELT
Peewee Matthew Austin (NW Spirit – Whiston) Bradley Kelly (GBTF)
YELLOW BELT
Heavy Michael Mccaw (NW Spirit – Halewood) Jaydon Morgan (UTI Wales) Lashawn Robinson (GTI N London)
Light Heavy Nyall Berry (Castle Vale TKD) Emre Ozsoy (GTI N London) Callum Smith (Page Family Hereford)
Mitchell Summers (GTI Offley)
Middle Callum Tucker (Taekwondo Wales) Charlie Wylie (GTI Doulting) Harry Evans (Dartford TKD)
Travis Waite (GTI Swindon)
Light Jayden Berry (Castle Vale TKD) Joe Atkins (Farnham Sch of TKD) Cameron Evans (Cadoxton TKD)
Lincoln Littler (NW Spirit – Whiston)
CONTINOUS SPARRING (GIRLS)
BLACK BELT
Light Heavy Lisa Hocking (GTI Cheltenham) Lucy Newman (Cadoxton TKD) Lexie Smith (Gassors TKD)
Jade Cross (UTI Wales)
Middle Cheyenne Lewis (Mstr C. Harrison TKD) Catherine Henryanto (GTI N London) Lauren Atherton (Heart of England)
BLUE RED BELT
Light Heavy Caitlin Nail (???) Connie Knox (Page Family Hereford) Rhiannon Nielson (Gassors TKD)
Rhian Morgan (???)
Middle Tegan Givvons (Gassors TKD) Ayesha HussainGTI Manor Park Daisy Johnson (Farnham Sch of TKD)
Rosie Coward (Bytomic)
Light Olivia Connolly (NW Spirit – Halewood) Jessica Ordidge (GTI Crewe) Malaika Hussain (GTI Manor Park)
Isabel Grech (Castle Vale TKD)
POINTS SPARRING (GIRLS)
BLACK BELT
Light Heavy Lisa Hocking (GTI Cheltenham) Jade Cross (UTI Wales) Lucy Newman (Cadoxton TKD)
Lexie Smith (Gassors TKD)
Middle Catherine Henryanto (GTI N London) Cheyenne Lewis (Mstr C. Harrison TKD) Lauren Atherton (Heart of England)
Light Jorja Atherton (Heart of England)
YELLOW GREEN BELT
Heavy Lois Jennings (NW Spirit – Whiston) Amber Wilson (Farnham Sch of TKD)
Middle Amelia Griffiths (M. Paradine Martial Arts) Melissa Andrade (GTI N London) Victoria Fela (M. Paradine Martial Arts)
Light Jessica Blackley (Cadoxton TKD) Jess Botas (M. Paradine Martial Arts) Mari Botas (M. Paradine Martial Arts)
Peewee Courtney Kyre (Gassors TKD) Maddison Allen (Cadoxton TKD) Jade Rendle (Gassors TKD)
Megan Druce (Castle Vale TKD)
PATTERNS MEN
Black Sekhar Kumar (Bytomic) Robert Bolt (UTI Wales) Arron Rose (Gassors TKD)
Red Liam Estrela (GTI N London) Joe Draper (Dartford TKD) Robert Hall (GTI Bridgnorth)
Blue Dean Lewis (GTI Bridgnorth) Anthony Berry (Castle Vale TKD) Andy Harris (GTI Swindon)
Green Luke Butler (Stapleford TKD) Craig Radford (Gassors TKD) Paul Golder (GTI Swindon)
Yellow Steve H-Lamb (British Armed Forces) Alex Lilley (Dartford TKD) Grant Jennings (NW Spirit – Whiston)
PATTERNS LADIES
Black Jacinthe Betts (GTI Offley) Stef Davies (NW Spirit – Halewood) Lucy Sanders (NW Spirit – Halewood)
BlueRed Chloe Bevan (Dartford TKD ) Natasha Zafar (Huddersfield TKD) Samantha Foster (NW Spirit – Halewood)
Yellow Green Coral W-Mckie (British Armed Forces) Sarah Girdler (Bytomic) Rebbecca Harding (TATU TKD)
PATTERNS BOYS
Black Connor Smith (Margate MWTA) Pierce Thompson (Heart of England) Ethan Calland (NW Spirit – Halewood)
Red Max Whiteley (Chesham TKD) Logan Hegarty (Gassors TKD) Callum Edwards (NW Spirit – Halewood)
Blue Emilio Thacker (Gassors TKD) Ryan Shaw (Heart of England) Jake Boden (White Tigers NITA)
Green David Neville (Dartford TKD) Jacob Bache (Castle Vale TKD) Reilly Mcginley (GTI Bridgnorth A)
Yellow Nyall Berry (Castle Vale TKD) Cameron Evans (Cadoxton TKD) Jayden Berry (Castle Vale TKD)
PATTERNS GIRLS
Black Catherine Henryanto (GTI N London) Lisa Hocking (GTI Celtenham) Cheyenne Lewis (Mstr C. Harrison TKD)
Red Ayesha Hussain (GTI Manor Park) Erin Mcginley (GTI Bridgnorth A) Connie Knox (Page Family Hereford)
Blue Olivia Connolly (NW Spirit – Halewood) Malaika Hussain (GTI Manor Park) Daisy Johnson (Farnham Sch of TKD)
Green Jessica Blackley (Cadoxton TKD) Lois Jennings (NW Spirit – Whiston) Amber Wilson (Farnham Sch of TKD)
Yellow Megan Druce (Castle Vale TKD) Victoria Fela (M. Paradine Martial Arts) Dakota Littler (NW Spirit – Whiston)

Comments are closed.