2014 English Championships – 9th Feb.

Pictures can been seen at Take 2 Event Photos simply enter your email address.

1st 2nd 3rd
CONTINOUS SPARRING ( MENS)
BLACK BELT
Vets Heavy A Hodge (British Armed Forces) E Calland (North West Spirit LVP) S Fedor (Spirit Warrior TKD)
Vets Middle S Caswell (British Armed Forces) B Lapthorn (BLTSA) C Hall (GTI West Oxford)
Heavy M Turner (TATU Training) M Quinn (TATU Training) G Williams (Tae Kwon Do Wales)
Light Heavy W Sibthorpe (British Armed Forces) F Onawelho-Loren (GTI North London) S Saville (Bebington TKD)
Middle J Cockburn (GTI Hinkley) AJ Keville (British Armed Forces) B Amigoni (GTI Cheltenham)
Light A Turner (GTI Crewe) R Appleby (White Tigers NITA) S Ali (??)
RED BLUE BELT
Heavy C Ojokor (GTI North London) D Scandrett (GTI Camborne) J Kitching (Bebington TKD)
BLUE BELT
Veterans T Bennett (GTI Bridgnorth A) T Wyld (GTI Truro) J Garcia (GTI Truro)
Middle Light A Blake (North West TKD) A Middleton (TATU Training) M Holborn (Bebington TKD)
POINTS SPARRING (MEN)
BLACK BELT
Veterans Liz Porteous (BLTSA) A Lucas (GTI Cheltenham)
Heavy M Turner (TATU Training) G Williams (Tae Kwon Do Wales) T Bolt (British Armed Forces)
L Heavy R Mason (United Taekwondo Wales) C Ojokor (GTI North London) W Waldon (Page Family Kickboxing)
Middle R Bolt (United Taekwondo Wales) B Amigoni (GTI Cheltenham) J Cockburn (GTI Hinkley)
Light R Appleby (White Tigers NITA) A Turner (GTI Crewe) S Ali (??)
YELLOW GREEN BELT
Veterans F Wall (GTI Swindon) M Croft (North West TKD) M Allen (Dartford TKD)
Heavy R Harris (British Armed Forces) R Eyre (Heslop TKD) R Nowak (Heslop TKD)
G Delsaux (Heslop TKD)
Middle S Hodgson-Lamb (British Armed Forces) K Hasting (GTI Crewe) A Lilley (Dartford TKD)
K Reeves (GTI Andover)
Light B Wilkins (Heslop TKD) A Harris (GTI Swindon) G Richards (MWTA Worcester)
C Hunter (British Armed Forces)
CONTINOUS SPARRING ( LADIES)
BLACK BELT
Heavy N Raw (British Armed Forces) S Chapman (WMST) C Dunne (Paignton TKD)
Middle S Davis (Liverpool Halewood TKD) J Wilshire (WMST) E Morris (Hereford Kickboxing Academy)
Light K Enfield (Cadoxton TKD) L Shirley (Noble TKD) S Miller (GTI Cheltenham)
RED BELT
Heavy H Burns (Noble TKD) K Tyers (Noble TKD)
Middle M Houlihan (GTI Manor Park) v Keeble (MWTA Evesham) C Coggins (Tae Kwon Do Wales)
RED-BLUE BELT
Heavy L Shirley (Noble TKD) C Bevan (Dartford TKD) J Rice-Gray (Liverpool Halewood TKD)
POINTS SPARRING (LADIES)
BLACK BELT
Veterans M Kalcutt (WMST) T Goodwin (??) A Appleby (White Tigers NITA)
Heavy S Chapman (WMST) K German (North West TKD) F Lane (GTI Cheltenham)
Middle J Wilshire (WMST) S Davis (Liverpool Halewood TKD) E Morris (Hereford Kickboxing Academy)
Light K Enfield (Cadoxton TKD) S Miller (GTI Cheltenham) C Tanton (British Armed Forces)
YELLOW GREEN BELT
Middle S O’Toole (Celtic Warriors NITA) J Chandler (GTI West Oxford) A Lewsley (GTI Crewe)
GREEN BELT
Heavy M Hill (Paignton TKD) C Martin (Dartford TKD) J Peters (GTI Andover)
YELLOW BELT
Heavy B Pearson (GTI Crewe) R Webb (GTI Crewe) G Nicholson (Hereford Kickboxing Academy)
CONTINOUS SPARRING ( BOYS)
BLACK BELT
Heavy E Herbert (Tae Kwon Do Wales) O Charles (GTI North London) E Calland (Liverpool Halewood TKD)
Light Heavy B Halford (Cadoxton TKD) M Bennett (Cadoxton TKD) J Ordidge (GTI Crewe)
R Beard (First Defence)
Middle C Smith (MWTA Thanet/Margate ) N Henryanto (GTI North London) D McDonagh (GTI North London)
RED BELT
Heavy H Stacey (Chesham TKD) K Lowley (WMST) N Needham (GTI North London)
Light Heavy L Houlihan (GTI Manor Park) Q Akrim (GTI Derby) A Rai (Farnham Sch of TKD)
Middle I Backhouse (North West TKD) M Whiteley (Chesham TKD) S Richards (Page TKD Abergavenny)
BLUE BELT
Heavy N Naseri (GTI Manor Park) K Green (GTI Manor Park)
Light/Heavy C Botas (Martin Paradine MA) K Nyugen (GTI North London) D Piralic (Dartford TKD)
K Ketakhail (GTI Manor Park)
Middle A Bland (GTI North London) A Binmore (Page TKD Abergavenny) C Allen (Cadoxton TKD)
S Dain (Bebington TKD)
Light L Backhouse (North West TKD) C Robins (Celtic Warriors NITA) P Zhu (Liverpool Halewood TKD)
POINTS SPARRING (BOYS)
BLACK BELT
Heavy O Charles (GTI North London) E Calland (Liverpool Halewood TKD) E Herbert (Tae Kwon Do Wales)
L Heavy M Bennett (Cadoxton TKD) B Halford (Cadoxton TKD) J Ordidge (GTI Crewe)
M Lear (Noble TKD)
Middle J McDonagh (GTI North London) C Smith (MWTA Thanet/Margate ) N Henryanto (GTI North London)
GREEN BELT
Middle O Cooper (Liverpool Halewood TKD) N Corbett (GTI Bridgnorth A) M Todd (Farnham Sch of TKD)
M White (GTI North London)
Light E Butlin (Hereford Kickboxing Academy) L Williams (Tae Kwon Do Wales) J Burgess (GTI Doulting)
C Camden (Page Hereford Kickboxing)
YELLOW BELT
Heavy J Wilkinson (WMST) A Aziz (GTI North London) C Batte (GTI Manor Park)
L Heavy B Jimi (Dartford TKD) B Cox (Tae Kwon Do Wales) L Elliott (GTI Swindon)
Middle C Tucker (Tae Kwon Do Wales) H Evans (Dartford TKD) A Chapman (Page TKD Abergavenny)
S Fracasso (MWTA Evesham)
Light L Rice (Tae Kwon Do Wales) L Bayliss (Spirit Warrior TKD) M Kennerly (Spirit Warrior TKD)
A Ryan (WMST)
PEEWEE
(Mixed)
 
T Cunningham (Cadoxton TKD) M ZHU (Liverpool Halewood TKD) H James (United Taekwondo Wales)
M Austin (North West Spirit LVP)
J Harrison (Liverpool Halewood TKD)
CONTINOUS SPARRING ( GIRLS)
BLACK BELT
Light Heavy V Turner (United Taekwondo Wales ) K Webb (BLTSA) L Wargen (Spirit Warrior TKD)
Middle L Newman (Cadoxton TKD) C Henryanto (GTI North London) A Wuppalapati (North West TKD)
RED BLUE BELT
Light Heavy C Knox (Page Hereford Kickboxing ) D Scandrett (GTI Camborne) M Afzal (GTI Manor Park)
A Hunter (Bebington TKD)
Middle E Goodwin (GTI Crewe) A Hussain (GTI Manor Park) G Corbett (GTI Bridgnorth A)
K Chamberlain (Hereford Kickboxing Academy)
BLUE BELT
Heavy T Burling (GTI North London) B Lloyd (Spirit Warrior TKD)
POINTS SPARRING (GIRLS)
BLACK BELT
L Heavy V Turner (United Taekwondo Wales ) L Hocking (GTI Cheltenham) E Ford (United Taekwondo Wales)
Middle L Newman (Cadoxton TKD) C Henryanto (GTI North London) A Wuppalapati (North West TKD)
GREEN BELT
Middle M Pieszko (WMST) MDavis (Farnham Sch of TKD) H Leach (Farnham Sch of TKD)
A Rice-Gray (Liverpool Halewood TKD)
Light G Smith (MWTA Thanet/Margate) M Hussain (GTI Manor Park) O Connolly-Dixon (Liverpool Halewood TKD)
J Blackley (Cadoxton TKD)
YELLOW GREEN BELT
Light Heavy A Wilson (Farnham Sch of TKD) S Atsou (GTI Manor Park) AM Nsionu (GTI North London)
YELLOW BELT
Middle A Griffiths (Martin Paradine MA) L Cunningham (Cadoxton TKD) H Austin (North West Spirit LVP)
V Tela (Martin Paradine MA)
Light P Mace (GTI Droitwich ) L Hadley (MWTA Evesham) O Orme (GTI Crewe)
S Record (Farnham Sch of TKD)
PATTERNS
BLACK BELT
Mens R Bolt (United Taekwondo Wales) C Randle (Noble TKD) J Cockburn (GTI Hinkley)
Ladies C Dunne (Paignton TKD) S Miller (GTI Cheltenham) F Lane (GTI Cheltenham)
Boys C Smith (MWTA Thanet/Margate) E Griffiths (First Defence) N Henryanto (GTI North London)
Girls K Webb (BLTSA ) L Hocking (GTI Cheltenham) L Wargen (Spirit Warrior TKD)
RED BELT
Adults K Tyers (Noble TKD) C Bevan (Dartford TKD) M Houlihan (GTI Manor Park)
Boys M Whiteley (Chesham TKD) H Stacey (Chesham TKD) L Richardson (GTI Bridgnorth B.)
Girls A Johnson (Noble TKD) A Hussain (GTI Manor Park) J Cross (United Taekwondo Wales)
BLUE BELT
Adult A Houlihan (GTI Manor Park) A Blake (North West TKD) D Holloway (GTI Bridgnorth A)
Boys P ZHU (Liverpool Halewood TKD) C Jacobson (Cadoxton TKD) C Allen (Cadoxton TKD)
Girls M Afzal (GTI Manor Park) H Afzal (GTI Manor Park) E McGinley (GTI Bridgnorth A)
GREEN BELT
Mens R Nowak (Heslop TKD) G Delsaux (Heslop TKD) A Harris (GTI Swindon)
Ladies M Hill (Paignton TKD) C Rich (Martin Paradine MA) J Peters (GTI Andover)
Boys M Bierton (Paignton TKD) S Vyakarnam (Dartford TKD) L Woodward (Paignton TKD)
Girls G Smith (??) O Connolly-Dixon (Liverpool Halewood TKD) M Pieszko (WMST)
YELLOW BELT
Mens S Hodgson-Lamb (British Armed Forces Team ) K Reeves (GTI Andover) R Harris (British Armed Forces Team)
Ladies J Chandler (GTI West Oxford) J Holt (British Armed Forces Team) S Jenkins (WMST)
Boys A Deakin (MWTA Evesham) A Chapman (Page TKD Abergavenny) V Yalcin (GTI West Oxford)
Girls J Cygon (WMST) P Mace (GTI Droitwich) E Childs (MWTA Evesham)

 

Comments are closed.